Rys historyczny przedszkola

Rys historyczny Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Krzepicach.

Pierwsze przedszkole, jak wzmiankuje Pan Romuald Cieśla w swojej książce

pt." Blask dawnych Krzepic"zostało założone w 1916 roku. przez Szkolną Radę Opiekuńczą.

Po wojnie (tzn. II wojnie światowej) przedszkole mieściło się przy ul. Częstochowskiej ,

a od 1948 roku w Rynku obok Kościoła św Jakuba.

29 listopada 1973 roku zostało oddane do użytku nowo wybudowane przedszkole

przy ul. 22 lipca obecnie ul. Ryły nr 28 w Krzepicach

w obecności ówczesnych władz powiatowych, miejskich, partyjnych i oświatowych.

Klucz od budynku przedszkola wręczono uroczyście dyrektor p. Helenie Hadrian.

Przedszkole posiadało wówczas 3 oddziały, w których pracowały nauczycielki:

Żurek Izabella, Kucharska Maria, Kocik Elżbieta.

Personel obsługowy stanowiły : Eliasz Krystyna, Kulejewska Stefania, Warzyszyńska Bronisława, Rakowska Urszula, Kotasińska Zofia, Gawlik Janina oraz intendentka Zembala Krystyna.

W roku 1978 dyrektorką placówki została mgr Halina Macharzyńska,a nowo przyjętą nauczycielką Oset Anna.

We wrześniu 1978 roku placówka zmieniła nazwę na Przedszkole Ćwiczeń. Słuchacze - studentki

i studenci Studium Wychowania Przedszkolnego oraz Studium Nauczania Początkowego

w Krzepicach przy Liceum Ogólnokształcącym im .Władysława Broniewskiego pod okiem tutejszej kadry pedagogicznej odbywali praktyki zawodowe, prowadzili obserwację pracy nauczycieli.

W 1979 przedszkole jest już czterooddziałowe. Pracę podejmują nauczycielki

Urszula Brzozowska i Jambor Jolanta. Rok później w 1980 pracę podejmuje Wióra Wanda.

W 1981r pracę rozpoczynają nauczycielki : Oset Elżbieta i Lidia Przybylska, które w roku szkolnym 1982/83 przechodzą do przedszkola w Kuźniczce, a ich miejsce zajmują Grażyna Combik i Alicja Wawrzyniak. W roku 1984 grono pedagogiczne powiększa mgr Janina Filak.

W roku 1986 na zasłużoną emeryturę odchodzi Pani Bronia czyli Bronisława Warzyszyńska.

Pani Bronia- ciocia Bronia, babcia Bronia bo tak, przez lata nazywały ją dzieci. Z przedszkolem związana była od "zawsze" jako pomoc nauczyciela pracowała już w "starym przedszkolu" w rynku Krzepic.

Wyż demograficzny powoduje zwiększenie liczby oddziałów do pięciu. W 1989 roku przedszkole liczy 158 dzieci. W grupach jest średnio po 32 -je dzieci. Jest to największa liczba dzieci w historii przedszkola. Do pracy zostaje przyjęta jako nauczycielka Alicja Dyszlewska.

Jesięnią 1992 roku mija 19 lat od dnia, gdy przedszkolaki zagościły w budynku przy

ul. Aleksego Ryły 8. Jest to przełomowy okres w naszej historii - zmieniona została nazwa placówki na "Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Krzepicach".

Zwierzchnikiem został Urząd Miasta i Gminy w Krzepicach.

Niestety następny rok 1993 nie należał do najszczęśliwszych dla personelu pedagogicznego i obsługowego. Przełożeni zadecydowali o utrzymaniu przedszkola w ramach minimum programowego , tj. 5-ciu godzin dziennie. Ponadto Studium Wychowania Przedszkolnego mieszczące się w budynku LO w Krzepicach zakończyło swoją działalność, w związku z tym, zlikwidowano miejsce praktyk dla studentów. Nastąpiły drastyczne zwolnienia nauczycieli i personelu obsługowego.

Należy wspomnieć o personelu obsługowym przedszkola bez którego, nie może placówka funkcjonować. Osoby zmieniały miejsce zatrudnienia, odchodziły na emeryturę.

W okresie istnienia przedszkola przewinęli się na poszczególnych stanowiskach :

• intendentki - Krystyna Zembala, Krystyna Eliasz, Owczarek Maria,

• kucharki - Stefania Kulejewska, Anna Urszula Rakowska,

• pomoc kucharki - Zofia Kotasińska,

• salowe - Bronisława Warzyszyńska, Janina Gawlik , Maria Rudlicka, Jadwiga Rendak,

• woźna - Irena Lizurej, Jadwiga Wójcik, Wanda Borecka, Bożena Pilarz,

• palacz/woźny - Jan Kęsik, Józef Kulejewski , Józef Gawlik, Henryk Kotasiński,

• pomoc nauczyciela - Marzena Chyrzyńska.

Do ww w tekście nauczycieli należy dodać jeszcze :

• Halina Mazurek, Janina Orszulak, Teresa Chyra, Teresa Tomaszewska, Maria Owczarek, Alicja Całusińska.

W roku 2002 stanowisko dyrektora w drodze konkursu objęła Lidia Krawczyk. Funkcje pełniła dziesięć lat tj. do 2012 roku - zrezygnowała na własne życzenie.

Od 2 listopada 2012 roku Organ Prowadzący - Gmina Krzepice powierzył stanowisko dyrektora placówki po przeprowadzonym konkursie mgr Danucie Przybylskiej.

Obecny skład Rady Pedagogicznej - rok szkolny 2019/20:

• mgr Krawczyk Lidia

• Słomian Małgorzata