Opłaty za przedszkole

INFORMACJA DLA RODZICÓW

O ZASADACH ODPŁATNOŚCI ZA PRZEDSZKOLE  OD 24.02.2015r

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U.  2013 poz.827)

Uchwała Nr 4.041.2015 Rady Miejskiej w Krzepicach z dnia  3 lutego 2015 r. w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolu i oddziałach przedszkolnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Krzepice.

I.          Zakres i szczegółowe zasady korzystania ze świadczeń oraz terminy i zasady odpłatności, za przedszkole pobierane są zgodnie z umową cywilno - prawną zawartą z rodzicami ( prawnymi opiekunami), a dyrektorem przedszkola.

II.          Zgodnie Ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U.  2013 poz.827) z późn. zm. oraz uchwałą  Nr 4.041.2015 Rady Miejskiej w Krzepicach z dnia  3 lutego 2015 r. w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolu i oddziałach przedszkolnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Krzepice.

Opłata za każdą godzinę świadczeń obejmujących nauczanie, wychowanie i opiekę, realizowanych w czasie przekraczającym 5 godzin dziennie czyli przed 900 i po 1400(podstawa programowa), ustalona została w wysokości 0,50 .

III.          Zasady pobierania opłat:

1.     Miesięczna wysokość opłaty ustalana jest na podstawie stawki godzinowej, deklarowanej przez rodziców /opiekunów prawnych/ przy zgłoszeniach do przedszkola dziennej liczby godzin pobytu dziecka w przedszkolu, ponad czas realizacji podstawy programowej i liczby dni pracy przedszkola w danym miesiącu.

2.     Opłata o której mowa podlega zaokrągleniu do pełnych złotych zgodnie z zasadami obowiązującymi w rachunkowości.

3.     W przypadku gdy do przedszkola uczęszcza dziecko z rodziny:

- posiadającej troje i więcej dzieci,
                          - dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub posiadające opinię o

wczesnym wspomaganiu rozwoju, na podstawie dokumentów wydanych przez właściwą poradnię

psychologiczno-pedagogiczną oraz posiadające orzeczenie  o niepełnosprawności

rodzic /prawny opiekun/ zwolniony jest z opłat.

4.     W przypadku zapisania dziecka do przedszkola w trakcie miesiąca, opłata naliczana jest proporcjonalnie.

5.     W przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu opłata podlega proporcjonalnemu zwrotowi w miesiącu następującym po miesiącu, w którym dziecko było nieobecne, za każdy dzień nieobecności dziecka w przedszkolu, pod warunkiem, że zgłoszenie nieobecności nastąpi nie później niż w pierwszym jej dniu do godziny 8³º.

6.     Opłata, o której mowa w pkt 2 , nie obejmuje kosztów wyżywienia.

7.     Opłatę miesięczną za zajęcia świadczone przez przedszkole wykraczające ponad podstawę programową oraz opłatę za wyżywienie rodzic ( prawny opiekun) dokonuje z góry w terminie

12 każdego miesiąca.

8.     Wyżywienie dziecka w przedszkolu jest płatne w całości przez rodziców (opiekunów) dziecka i obejmuje wyłącznie koszt zakupionych produktów spożywczych.

9.     Zaległość w opłatach za przedszkole wynosząca równowartość opłat za 1 miesiąc jest podstawą do skreślenia dziecka z ewidencji dzieci uczęszczających do przedszkola.

IV.          Naliczanie opłat dokonywane jest zgodnie z frekwencją w dzienniku zajęć prowadzonym przez nauczycielki poszczególnych grup wiekowych. Rozliczana jest każda rozpoczęta godzina zegarowa (przed i po zdeklarowanej godzinie).

V.          Wykaz dni nieobecności sporządza nauczyciel w ostatnim dniu miesiąca i przedkłada intendentce.

VI.          Za terminowe zebranie opłat i odprowadzenie na konto organu prowadzącego odpowiada intendentka.

VII.          Przedszkole prowadzi żywienie dzieci. Dzieci w czasie pobytu w placówce mogą korzystać z 3 trzech posiłków w zależności od deklaracji jego rodziców o czasookresie pobytu ich dzieci w przedszkolu.

VIII.          Przedszkole na wniosek rodziców współdziała z MOPS w sprawach dofinansowania opłat za wyżywienie dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej.

Opłata za wyżywienie - to koszty produktów żywnościowych ustalone w postaci dziennej stawki żywieniowej.

Dzienna stawka żywieniowa ulega zwrotowi w następnym miesiącu, zależnie od ilości dni nieobecności dziecka

w przedszkolu.

Aktualna stawka żywieniowa wynosi 7,00.

Przedszkole prowadzi wyżywienie w zakresie trzech posiłków dziennie tj.

śniadanie, owoc

obiad, owoc

podwieczorek.

Obecna kalkulacja cenowa za pobyt dziecka w przedszkolu jest następująca:

I. 2 godziny pobytu w przedszkolu ponad podstawę programową kosztują

2 x 0.50zł = 1,00zł za 1 dzień x 20 dni roboczych w miesiącu to daje kwotę 20zł

do tego dodane jest wyżywienie 20 dni x 7,00= 140

Razem za miesiąc pobytu w przedszkolu Rodzic płaci 148 zł przy 7 godzinach pobytu dziecka w przedszkolu.

II. 3 godziny pobytu w przedszkolu ponad podstawę programową kosztują

3 x 0,50zł = 1,50zł za 1 dzień x 20 dni roboczych w miesiącu to daje kwotę 30zł

do tego dodane jest wyżywienie 20 dni x 7,00= 140

Razem za miesiąc pobytu w przedszkolu Rodzic płaci 158  przy 8 godzinach pobytu dziecka w przedszkolu.

III. 4 godziny pobytu w przedszkolu ponad podstawę programową kosztują

4 x 0,50zł = 2,00zł za 1 dzień x 20 dni roboczych w miesiącu to daje kwotę 40zł

do tego dodane jest wyżywienie 20 dni x 7,00= 140

Razem za miesiąc pobytu w przedszkolu Rodzić płaci 168 zł przy 9 godzinach pobytu dziecka w przedszkolu.