12.04 - 16.04 .2021- Dzień i noc

Piątek: 16.04.2021

1. Aktywność muzyczna:

Wysłuchanie piosenki: "Ziemia to wyspa zielona" i nauka 1 zwrotki i refrenu.

youtube.com/watch?v=ZQTnkXpcCA

2. Aktywność językowa i logopedyczna:

Zabawy logopedyczne: zakręć kołem i wykonuj ćwiczenia logopedyczne 2 razy

wordellwal.net/pl/resource/1027253/logopedia/logopedyczne

Czwartek: 15.04.2021

1. Aktywność przyrodnicza:

Oglądanie filmu "Czym są gwiazdy" i poznanie sprzętu wykorzystywanego w obserwatorium astronomicznym. (Zdjecia poniżej)

youtube.com/watch?v=qtyymBB022k

2. Zabawa dydaktyczna:

Zabawa" Mapa nieba nocą". Wyjaśniamy dziecku pojęcie: "gwiazdozbiór" (układ gwiazd na niebie) i pokazujemy film

youtube.com/watch?v=mPb6G9BVXh8

3. Aktywnośc plastyczna; Gwiazdy na niebie

Malowanie farbami gwiazd na niebieskiej kartce

ZDJĘCIA PRAC DZIECI ZAMIESZCZONE SĄ GALERII (PRACA ZDALNA)

Środa: 14.04.2021

1. Aktywność plastyczna:

Gazetowe stworki: dziecki zgniata gazety w kulki  i rulony i skleja je w różne stwory. Może także pomalować je farbami

2. Aktywnosć przyrodnicza:

Obejrzenie filmu" Mój dzień- pokazywanka w podskokach" na kanale youtube :youtube.com/watch?v=vXUC732gqKo

Rozmowa nt filmu i utrwalenie nazw : rano, południe, popołudnie i noc. Dziecko wymienia czynności, które wykonuje w poszczególnych porach dnia.

3. Akrywnosc logopedyczna:

Obejrzenie filmu  : "Zabawy logopedyczne -I Jazzowanki"i wykonanie pokazanych tam ćwiczeń: youtube.com/watch?v=CD_yjrGZHg

Wtorek: 13.04.2021

1. Aktywność językowa wspierająca rozwój mowy

Czytamy dziecku opowiadanie "Jak Janek Skowronek chciał wygrac konkurs'

- Co tu zrobić? - zastanawiał sie Janek Skowronek.

Zastanawiał się dlatego, ze już jutro miał się odbyć konkurs "Jak oni ćwierkają", a Janek nadal nie miał nikogo do pary. W zeszłym roku w konkursie mogli brac udział wszyscy i Janek pewnie by wygrał, gdyby nie Jarek Kanarek i ta jego dość nieciekawa piosenka "Tiu, tiu, tiu". w tym roku w konkursie mogły występować tylko zespoły. Janek chciał zaprosić do wspólnego spiewania Janusza Słowika, ale Janusz właśnie dziś postanowił wystąpić z zespołem żab "Nenufar", wiec Janek musiał sobie szybko znaleźć kogoś innego.

- Nie ma mowy, żeby Kanarek wygrał i wtym roku - mamrotał do siebie Janek. - Co robić?

Z tego wszystkiego nie poszedł spać jak zwykle o siódmej wieczorem, tylko zasiedział się do póżna. Wtedy coś zahukało nad jego głową.

- A kto to? - spytał przestraszony Janek

- Sylwia Sowa - powiedziała sowa, która jka zwykle zbudziła się o ósmej wieczorem i wyszła ze swej dziupli - A ty jesteś ten sławny skowronek?

- Owszem, przyznał Janek, któremu bardzo pochlebiało to, ze nawet nocne ptaki  o nim słyszały.

- Podziwiam cię od dawna! - ucieszyła się Sylwia - mam wszystkie twoje płyty!

I tak sobie przyjemnie rozmawiali, aż w końcu Janek doszedł do wniosku, że właściwie mógłby wystąpić na konkursie z Sylwią . Co prawda nie miała zbyt pięknego głosu, ale to jej "hu,hu" dobrze pasowało do jego piosenki.

sylwia bardzo sie ucieszył z propozycji i nawet zdążyli przecwiczyć piosenkę, ale potem wybiła  dziewiata i janek zrobił się bardzo spiący.

- No, to ja juz lecę - powiedział - Do zobaczenia. konkurs zaczyna się o dwunastej w południe w Ptasim Domu Kultury!. O dwunastej Janek czekał przed Ptasim Domem Kultury, ale Sylwii nigdzie nie był . Mijały minuty, potem godziny, potem konkurs sie skończył , a janek ciągle był sam.

- No, niech ja spotkam tę sowę- mamrotał do siebie, strasznie zły. - Nie wiedziałem, że to taki ptaszek!

Czekał tak do siódmej wieczorem, a potem zachciało mu się spać, więc wrócił do siebie. I nigdy się nie dowiedział , dlaczego sylwia  nie przyleciał na spotkanie.

A Ty jak myślisz?

Rozmowa nt opowiadania:

- Jakie zwierzeta są bohaterami  opowiadania?

- O jakiej porze dnia spotkały się skowronek i sowa?

- Co Janek Skowronek zaproponował Sowie Sylwii?

- Kiedy miał odbyc sie konkurs?

- Jak myślisz, dlaczego sowa nie przyleciał  na spotkanie?

- Jak znasz inne zwierzeta, które w dzien śpią , a w nocy są aktywne?

2.Zabawa : " Kto poluje w nocy"

Wyszukiwanie w internecie lub ksiażkach zwierzą aktywnych w dzień ( np. gołąb, krowa, owca, kura) i nocy (sowa, jeż, nietoperz, borsuk)

(zdjęcia zwierząt nocnych  poniżej)

3. Aktywnosć plastyczna:

"Sowa" - wypełnianie konturu sowy plasteliną ( szablon poniżej) . Jeśli ktoś nie moze wydrukować to moze odrysować z jakieś ksiązki lub narysować samodzielnie.

Poniedziałek: 12.04.2021

1. Aktywność językowa:

Czytamy dziecku wiersz: "Dzień i noc" D. Gellner

Dzień to godzin ilość spora-

trwa od rana do wieczora.

Od wieczora zaś do rana

rządzi noc- w sto gwiazd ubrana.

Rano wszyscy wstaja z łózek

lewa albo prawa nogą,

choc niektóre straszne śpoichy

do południa wstać nie mogą.

rano jemy, co? Śniadanie!

A w południe, co? Obiadek!

Dwa obiadki je łakomczuch,

pół obiadku , kto? Niejadek!

Po południu - podwieczorek

można zjeść, lecz niekoniecznie,

a wieczorem co? Kolację!

I czas iść do łózka grzecznie.

W nocy jeść juz nie należy.

W nocy raczej spać wypada.

Nikt nie skacze, każdy lezy,

anoc wkoło sny rozkłada.

Gdy po nocy świt zaświta, słonce wzejdzie i dzień wstanie,

znowu z łózek wyskoczymy

i będziemy jeść śniadanie.

Rozmowa nt pór dnia:

- Ile jest pór dnia?

- Jak sie nazywaja te pory?

- Jakie czynności wykonujemy wciagu dnia, a jakie w nocy?

Rozwiazywanie zagadek:

Ciemnym płaszczem świat przykrywa, na jej płaszczu gwiazd tysiące,

a w kieszeniach sny ukrywa- zniknie zanim wstanie słońce (noc)

Po nocy rankiem nas wita, w południe słonkiem ogrzewa.

Wieczorem bajkę opowie i kołysanki zaspiewa (dzień)

2. Aktywność ruchowa:

Ćwiczymy: "Zabawy ruchowe z Pipi i Scooby " odc. 3 ; youtube.com. watch?v= TbHgPVMcR7c

Ćwiczymy : "Zabawy ruchowe z Pippi i Myszką Minnie" odc 2: youtube.com?watch?v=HOI1BRT3N7M