29.03.- 02.04.2021 Wielkanocne zwyczaje

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocny zyczę moim przedszkolakom i ich rodzinom

Ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt

rodzinnego ciepła , spokoju i szczęścia

oraz wizyty zajączka pełnego niespodzianek.

film youtube: youtube.com?watch?=g44uwApFHgg

Piątek 02.04.2021

1. Aktywność ruchowa:

Oglądamy film i ćwiczymy z bohaterami : film:"Gimnastyka w domu i przedszkolu" youtube.com/watch? v=ufXXXnQ1hiM

2. Aktywność plastyczna:

Przygotowujemy pisanki - wykonujemy dowolnymi technikami

Czwartek 01.04.2021

1. Aktywność plastyczna:

Zaprojektowanie i wykonanie kartki wielkanocnej - wykonujemy ją wg własnego pomysłu. Układanie życzeń świątecznych. (wzory kartek ponizej)

2. Aktywność muzyczna:

Wysłuchanie piosenki "Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne" -youtube.com/watch ?=vqKY9oeELKn4

Środa: 31.03.2021

1. Aktywność plastyczna:

Wycinamy serwetkę: składamy kwadratowy kawałek papieru na cztery części i wycinamy w nim wzory. Po wycięciu rozkładamy kartkę.  (przykładowe wzory poniżej)

2. Aktywność kulinarna i badawcza:

-Czytamy dzieciom zagadkę:

Może być z piasku,

może być siwa,

może być słodka i lukrem spływać (baba)

- Rozmowa nt tradycji wypiekania ciast na święta, w tym babek i mazurków. Obejrzenie zdjęć ciast zamieszczonych w galerii zdjęć poniżej tekstu

- Zabawa badawcza:dlaczego baba drożdżowa rośnie?

Wsypujemy do szklanej butelki łyżkę cukru i drożdże, wlewamy trochę ciepłej wody i mieszamy. Na szyjkę butelki zakładamy baloniki szczelnie go mocujemy gumką recepturką. Wstawiamy butelkę do miski z ciepłą wodą. Dziecko obserwuje jak , jak balon wypełnia sie gazem i pęcznieje. Wyjaśniamy dlaczego tak się dzieje. Drożdże zmieszane z cukrem powodujuą, że powstają bąbelki (gaz- dwutlenek węgla). Kiedy drożdże są w cieście, bąbelki nie moga się wydostać z otaczającego je ciasta i ciasto podnosi się. Zatem ciasto drożdzowe rośnie dzięki powstającym bąbelkom.

- Zajęcia kulinarne: Pieczemy babkę drożdzową. Omawiamy etapy pracy:

-umycie rąk

-włożenie strojów ochronnych

-podział zadań

-przygotowanie ciasta i odczekanie aż wyrośnie

- przełożenie ciasta do formy

-upieczenie i wystudzenie

-polukrowanie i udekorowanie

-posprzątanie miejsca pracy

-poczęstunek

Wtorek: 30.03.2021

1. Aktywność przyrodnicza:

Wysiewamy rzeżuchę lub owies na wacie i obserwujemy jak rosną

2 .Aktywność badawcza:

poznajemy właściwości jajka - film na kanale youtube : "Eksperymenty z jajami idealne dla dzieci"

www.youtube.com/watch?v=dtsnC2amO_w

3. Aktywność plastyczna:

Wycinamy z papieru kontur jajka i wyklejamy jajko plasteliną lub bibułą ( przykładowe wzory poniżej)

Poniedziałek: 29.03.2021

1. Aktywność językowa:

Rozmowa na temat wielkanocnych zwyczajów na podstawie opowiadania Agnieszki Galicy "Bajeczka wielkanocna"

Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe kotki zaczęły wychylać się z pączków.

- Jeszcze chwilę - mruczały wierzbowe kotki - Daj nam jeszcze pospać, dlaczego już musimy wstawać?

A słonce już suszyło futerka, czesało grzywki i mówiło:

- Tak to już jest, że musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle do roboty.

Gdy na gałązkach siedziało już całe stado puszystych Kotek, Słonce powedrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka - puk, puk! przygrzewało  mocno.

- Stuk, stuk !- zastukało coś w srodku jajka i po chwili z pęknietej skorupki wygramolił się malutki Kurczaczek.

Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwona kokardką.

-  Najwyższy czas- powiedziało- To dopiero byłby wstyd, gdyby kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc.

Teraz słońce zaczęło rozgladac się  dookoła po łące, przeczesało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiacego Zajączka Złapało go za uszy i wyciągnęło na łakę.

- Co się stało ? co się stało? - Zajączek przecierał  łapką oczy

- Juz czas Wielkanoc za pasem - odpowiedziało Słońce - a co to by były  za święta bez wielkanocnego Zajączka?

Popilnuj Kurczaka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójde obudzić jescze kogoś.

- Kogo? Kogo? - dopytywał się Zajączek

- Kogo? Kogo? - popiskiwało kurczątko

-Kogo? kogo? - szumiały rozbudzone wierzbowe kotki

I wtedy Słonce przyprowadziło do nich małego baranka ze złotym dzwoneczkiem na szyi

- To juz święta, święta - szumiały wierzbowe kotki, a Słoce głaskało wszystkich promieniami, nucąc taka piosenkę:

- W wielkanocny poranek

dzwoni dzwonkiem baranek,

a kurczątko z Zajączkiem

podskakuje na łące.

Wielkanocne kotki,

robiąc miny słodkie,

już wyjrzały z pączka,

siedzą na gałązkach,

kiedy będzie Wielkanoc,

wierzbe pytają.

Zadajemy dziecku pytania:

- Jak nazywają sie swięta, które będziemy teraz obchodzić?

- W jaką pore roku one przypadają?

- Jakie elementy sa charakterystyczne dla tych świąt? ( baranek, zajączek, kurczątko, bazie wielkanocne)

2. Zabawa dydaktyczna

Dekorowanie stołu na święta

Dziecko wspólnie z rodzicem uczy sie nakrywać stół na święta: biały obrus, rozłożone talerze i sztućce oraz wybór miejsca na koszyczek ze święconką