Przedszkole Samorządowe nr 1 w Krzepicach

29.03-2.04.2021 r- Tematyka tygodnia: Jajka malowane.

Święta Wielkanocne najstarsze i najważniejsze święta

 WIELKANOC - Technikum Mundurowe Bydgoszcz

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,

smacznego jajka i wesołego śmigusa dyngusa,

odpoczynku w rodzinnym gronie                                                                                                                                                                                            

oraz wszelkiej pomyślności

i radości w życiu  życzy B.Kała

 

Temat dnia – Jajko – piątek

Jajko to jeden z najważniejszych symboli świąt wielkanocnych. Zwiastuje nowe życie, radość i nadzieję. Trudno wyobrazić sobie te radosne święta bez jego obecności na stole, w elementach dekoracyjnych, naczyniach ze słodyczami, w koszyczku zajączka.

Bajka o jajkach - filmik

https://www.youtube.com/watch?v=lIWDCkbVQ6A

Rozmowa na temat jajek np. Jakie mogą być jajka, jakie zwierzęta wykluwają się z jajek, czy znacie jakieś zwierzęta oprócz ptaków wykluwające się z jajek ( żółwie, węże, krokodyle, dziobaki ...)

Zabawy badawcze:

Film: Doświadczenia z jajkiem - doświadczenia Kocham przedszkole

https://vimeo.com/224050224.

1.Obroty jajek.

Bierzemy jajko surowe (można na nim narysować kurczaka) i jajko gotowane (można narysować na nim garnek) i kręcimy nimi. Jajko surowe kręci się wolniej i krócej, jajko gotowane będzie się obracać szybciej i dłużej. Dlaczego? Jajko surowe ma płynne wnętrze zatem obroty nie przenoszą się bezpośrednio na jego wnętrze, natomiast jajko gotowane jest jedną całością zatem po zakręceniu będzie dłużej wirować.

2. Co kryje się w jajku?

Rozbijamy jedno jajko i wylewamy jego zawartość na talerzyk. Dziecko nazywa części: skorupka, białko, żółtko.

3. Dlaczego jajko nie tonie w słonej wodzie?

 Dwie szklanki wypełniamy wodą do połowy. W jednym rozpuszczamy kilka łyżek soli. Wkładamy jajka do szklanek. Jajko w solance pływa, w wodzie opada na dno. Dlaczego? Jajko jest cięższe od wody, ale lżejsze od solanki i dlatego w solance pływa. Sól zagęszcza wodę, która w efekcie wypiera jajko na powierzchnię.

  • Zabawa ruchowa: „Kurczątka”- opowiadanie, improwizacja ruchowa

Jesteśmy kurczątkami, które wykluwają się z jajka, obserwują ściany skorupki, najpierw powoli, potem coraz szybciej, rozpychają skorupkę na wszystkie strony, aż w końcu wydostają się na zewnątrz.

Kurczaczki dotykają siebie wszędzie, zauważają, że mają piórka, dotykają skrzydełka, próbują nimi ruszać w górę i w dół, rozciągają skrzydełka, zauważają, że mają główki, dzióbek, który próbują otworzyć, zamknąć, znów otwierają wydobywając dźwięk pi pi. Rozglądają się dokoła, chcąc poznać świat, rozglądają się na boki, w przód, w tył, zaglądają w różne zakamarki podwórka, skaczą przez małe kałuże, potem przez wielkie, przeskakują jeden raz, potem drugi, trzeci, aż wpadają do kałuży, strzepują mokre skrzydełka. Kurczątka próbują skakać z innymi kurczątkami, aż robią się strasznie głodne w brzuszkach burczy im coraz głośniej, więc chodzą po podwórku dziobiąc ziarno, drapią pazurkami trawę i łapią dżdżownice. Kiedy już są najedzone masują swoje brzuszki i powoli, powoli po tak wyczerpującym dniu kładą się spać.

* Wykonanie ćwiczeń KP4 str. 52-53

* Zabawy kulinarne " Co można wyczarować z jajka?"

Propozycje :

 Wielkanocne zajączki z jajek – przepis Wielkanocne dania z jajek dla dziecka - super pomysły | Strona 4 ...  Kampanie społeczne » Kupujmy jajka od szczęśliwych kurek!

Jak zrobić zajączki z jajek?

Ugotowanym i obranym jajkom na twardo musisz odkroić kawałek wzdłuż jajka tak by można je było położyć „na boku” i jajo nie turlało się. To będzie tułów zajączka. Drugie jajko pokrój na ćwiartki tak by z dwóch ćwiartek można było zrobić nabite na wykałaczki uszka zajączka.

Wbijamy goździki – to będą oczka zajączka. Robimy niewielki otwór i mocujemy podłużny  kawałek papryki jako nosek oraz wkładamy do tej dziurki cieniutkie kawałki łodyżek pietruszki jako wąsy.

Jak zrobić muchomorka z jajek?

Na talerzyku ustawiamy jajko, dodajemy pomidorowy kapelusz, robimy białe kropki z majonezu widelcem lub zakończeniem noża. Dodajemy mech np. z sałaty.

Pomysły dzieci - wykonanie wegług inwencji twórczej dzieci.

 

 

Temat dnia: Pisanki – czwartek

* Ćwiczenia lateralizacji przy muzyce. Dzieci na kartkach formatu  A4 kredkami, równocześnie prawą i lewą ręką rysują kreski przy muzyce. Podczas pauzy odpoczywają.

1. Zajęcia matematyczne

* Na dywanie rozkładamy kolorowe pisanki ( np. wycięte z papieru, dekoracyjne, czekoladowe) oraz dwa zbiory (np. z obręczy, sznurka itp.). Zadaniem dziecka jest umieścić w zbiorze pisanki według polecenia, np. w pierwszej połóżcie żółte pisanki, w drugiej zielone, w pierwszej połóżcie 3, a w drugiej o 2 więcej, w pierwszej i drugiej po tyle sam. Dzieci przeliczają pisanki, analizują gdzie jest więcej, o ile więcej, a może po równo.

* Układamy pisanki jedna obok drugiej. Dzieci przeliczają ile jest pisanek, ile jest pisanek danego koloru, których jest więcej, na którym miejscu jest żółta pisanka, jaka jest pisanka czwarta – utrwalamy liczebniki porządkowe.

*Wykonanie ćwiczeń KP4 str. 54-55

2. Zajęcia plastyczne  Temat pracy- Kartka świąteczna

* Oglądanie gotowych kartek świątecznych i wykonanych ręcznie.

Kartka kartki Wielkanocne świąteczne, rękodzieło!. - Zdjęcie na imgED Kartki Wielkanocne Handmade Rzeszów • OLX.pl

 Kartki Wielkanocne - Fundacja Słowianin  Kartki Wielkanocne - Fundacja Słowianin Pomysły na kartki wielkanocne - mamaklub.pl

* Wykonanie kartek świątecznych według pomysłów dzieci.

* Zabawy swobodne według zainteresowań dzieci.

 

Temat dnia – Wesoła Wielkanoc – środa

1. Zajęcia z zakresu wspomagania mowy

* Rozmowa na temat Świąt Wielkanocnych – dzieci opowiadają o świątecznych symbolach, zwyczajach wielkanocnych i przygotowaniach do świąt. Słuchają wiersza pt. „Wielkanoc” Maciejki Mazan.

„Wielkanoc”

Wkrótce już Wielkanoc,

więc będą pisanki,

bazie i palemki

i z cukru baranki.

 

Na świątecznym stole

stanie chrzan i żurek 

lukrowana babka

i pyszny mazurek.

 

A na Śmigus- Dyngus

będzie chlustać woda

I to już świąt koniec.

Co tak szybko? Szkoda…

Symbole Wielkanocy - www.zycie.senior.plBAB WIELKANOCNA - Wszystko o gotowaniu w kuchni - Ugotuj.to  Symbole wielkanocne: jakie jest ich znaczenie? - Rodzina - dobra ...

 

Mazurek wielkanocny :) na Kuchenne inspiracje - Zszywka.pl Pisanki | Pobierz Darmowe Wektory, Zdjęcia i pliki PSD Sprzedam jaja kurze - Artykuły spożywcze - Jajka, jajko w proszku ...

* Dzielenie na sylaby wyrazów: baranek, jajko, pisanka, palma, babka, mazurek.

* Układanie zdań z wyrazami, liczenie wyrazów w zdaniu.

* Wykonanie ćwiczeń KP4 str. 49,50 - 51

2. Zajęcia ruchowe- ćwiczenia gimnastyczne

* Ćwiczenia o charakterze ożywiającym. Dzieci poruszają się w kole przy muzyce. Gdy muzyka ustaje, dzieci zatrzymują się, muzyka gra dzieci poruszają się w koło w przeciwnym kierunku.

* Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „ Gramy w koszykówkę”. Dzieci naśladują podnoszenie piłek z podłogi, kozłowanie i wrzucanie piłek do kosza.

* Ćwiczenie mięśni brzucha. Dzieci w leżeniu tyłem, nogi złączone, wyprostowane, ręce wzdłuż tułowia. Na sygnał unoszą złączone nogi i przenoszą je z jednej strony na druga , jakby chciały przenieść je nad wysoką poprzeczką.

* Skręty tułowia. Dzieci stoją w lekkim rozkroku tyłem przy ścianie. Wykonują skręty tułowia raz w prawą, raz w lewą stronę dotykając rękami ściany.

* Zabawa z elementem równowagi „Przeprawa przez most”. Rozkładany na podłodze linę (skakankę, sznurek itp.) Dzieci poruszają się po moście, stawiając stopę przed stopą.

* Ćwiczenie stóp. Dzieci siedzą na podłodze przed liną z nogami ugiętymi w kolanach. Próbują złapać linę palcami stopy i unieść ją w górę.

* Ćwiczenia uspokajające. Dzieci maszerują po okręgu. Wykonują spokojny wdech nosem i wydech ustami.

3. Ćwiczenia logopedyczne na dywanie. Dzieci naśladują pokazywane przez rodzica ruch języka (np. oblizują usta, próbują dotknąć językiem czubka nosa, wypychają policzki językiem, wysuwają i chowają język).

 

Temat dnia – Spotkanie z Trampolinkiem – wtorek

  * Ćwiczenia oddechowe - dmuchanie z różnym natężeniem na pisankę zawieszoną na nitce – rozwijanie umiejętności prawidłowego oddechu.

* Omówienie historyjki obrazkowej, której bohaterami są Trampolinek i Jagoda. Chętne dzieci czytają teksty przy obrazach KP4 str. 46 - 48

* Wyróżnianie głoski j w nagłosie w słowach: jajko, Jagoda.

*  Prezentacja drukowanej i pisanej litery j, J.

* Analiza i synteza wyrazów Jagoda,, jajko                                                                                          

* Czytanie globalne wyrazów                                                                                                                         

* Wyszukiwanie słów zaczynających się na głoskę j  i zawierających głoskę j.                                                   

* Wykonanie ćwiczeń KP4 str.46- 48, pisanie literki w powietrzu, palcem po blacie.

* Praca plastyczna „Kolorowe jajka” . Propozycja: ozdabianie jajek według pomysłów dzieci wybranymi materiałami ( jajka na twardo lub jajka styropianowe, kolorowy papier, plastelina, konfetti, farby, tasiemki, plastelina itp.)

Jak zrobić pisanki - pomysły dla dzieci i mamy - YouTube

 

Konkurs plastyczny

 

 

Temat dnia – Wielkanocne zwyczaje – poniedziałek

* Rozmowa nt. zbliżających się Świąt  Wielkanocnych . Wysłuchanie wiersza pt. „Śmigus-dyngus” M. Niewielska                

Wczesnym rankiem, po kryjomu,

Michał skrada się po domu.

Z ogromnymi psikawkami, 

właśnie schował się za drzwiami.

 

Aj, ratunku! Co się dzieje?

Kto to na mnie wodą leje?

Wszystkich oblał dziś Michałek,

bo dziś lany poniedziałek!

* Rozmowa na temat wiersza: Jakie są inne zwyczaje związane ze Świętami Wielkiejnocy? Jak obchodzimy święta w waszych domach?

* Wykonanie ćwiczeń KP4 str.50

* Nauka piosenki pt. „Pisanki, pisanki” ( utrwalamy cały tydzień)

https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY

Pisanki, pisanki,
jajka malowane
nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek.

Pisanki, pisanki
jajka kolorowe,
na nich malowane
bajki pisankowe.

Na jednej kogucik,
a na drugiej słońce,
śmieją się na trzeciej
laleczki tańczące.

Na czwartej kwiatuszki,
a na piątej gwiazdki.
na każdej pisance
piękne opowiastki.

Autor tekstu: Krystyna Parnowska-Różęcka