Przedszkole Samorządowe nr 1 w Krzepicach

Dzień Dziecka

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto przypadające na 1 czerwca. Zostało ustanowione w 1954 roku przez ONZ. Główną ideą święta jest popularyzowanie integracji wśród dzieci, a przyświecają temu świętu takie wartości, jak tolerancja, szacunek i pokój na świecie. Dzień Dziecka jest wspierany przez Organizację Narodów Zjednoczonych, której działania zmierzają m.in. także do tego, by dbać o prawa dzieci.

 

Czy wy wiecie, czy wy wiecie,
Ile dzieci jest na świecie?
Kto by to policzyć mógł
Tyle serc, i rąk, i nóg?
A choć dzieci jest tak dużo,
Wszystkie wspólnej sprawie służą,
Wszystkie pragną, pragną z całych sił,
Żeby świat szczęśliwy był.

 

O prawach dziecka – Marcin Brykczyński

Niech się wreszcie każdy dowie
i rozpowie w świecie całym,
że dziecko to także człowiek,
tyle że jest mały.
Dlatego ludzie uczeni,
którym za to należą się brawa
chcąc wielu dzieci los odmienić
stworzyli dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
próbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
i mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać
i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania.
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
a gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się w wiersze poukładały Prawa dla dzieci na całym świecie
byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej jak umiecie.

 

Pierwszy czerwca dzień radosny
kwitną kwiatki, słońce świeci...
W dniu tak pięknym i wspaniałym
życzę Tobie sercem całym
moc uśmiechu i radości
szczęścia, zdrowia, pomyślności.

 

DZIEŃ DZIECKA Z BRZDĄCAMI

 

https://www.youtube.com/watch?v=93dna_EuXJw

 

Grono pedagogiczne Przedszkola Samorządowego w Krzepicach składa najserdeczniejsze życzenia wszystkim dzieciom – oby ten dzień był dla Was wyjątkowy! Dzień Dziecka jest świętem dla wszystkich dzieci na całym świecie. W wielu miejscach odbywają się imprezy i inne wydarzenia dla dzieci i ich rodzin. Często rodzice dają swoim dzieciom z tej okazji jakiś prezent – m.in. tak jest to powszechne w polskiej kulturze. Ten dzień w Naszym Przedszkolu miał być świętowany 29 maja na Pikniku Rodzinnym, ale jak wiemy, wiele zmian musiało nastąpić z powodu pandemii Koronawirusa.

Niestety nie wszystkie dzieci na świecie mają tak dobrze. Wiele żyje w biedzie, nie są wolne, albo są niesprawiedliwie traktowane. W Dniu Dziecka powinniśmy zwrócić także uwagę na dzieci i ich prawa. Wedle ONZ, każde dziecko powinno mieć prawo do nauki, zdrowia, odpowiedniego standardu życia oraz prawo do wyrażania własnego zdania. Przemówienia i różne akcje mają pokazać, jak ważne są dzieci. Inicjatorem obchodów Dnia Dziecka jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

W Polsce jest blisko 7 i pół miliona dzieci, przy czym co roku rodzi się ich mniej. W ubiegłym roku w naszym kraju przyszło na świat 391 tysięcy dzieci, a dla porównania – w 2010 było ich 413 tysięcy. W zeszłym roku w samej tylko Warszawie urodziło się ponad 32 i pół tysiąca dzieci.

Dzień Dziecka jest obchodzony na świecie w różnych terminach. Święto wszystkich dzieci na całym świecie w Polsce i w innych krajach bałtyckich (np.: Czechy, Słowacja, Rosja) obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952.

Francuskim odpowiednikiem Dnia Dziecka jest Święto Rodziny, obchodzone 6 stycznia. We Francji rodzice i dzieci zasiadają do uroczystej kolacji, podczas której podaje się ciasto z wróżbami. Mali Włosi, podobnie, jak Francuzi, obchodzą to święto 6 stycznia. Wtedy dostają od rodziców papierowe korony, spełniane są także ich drobne zachcianki. Oprócz tego „królowie i królowe” obdarowywani są ciasteczkami z wróżbą.

Japońscy chłopcy świętują 5 maja, a dziewczynki 3 marca. Niezależnie od daty obchodów i kraju, dzieci najczęściej otrzymują drobne upominki i spędzają czas z rodzicami. I tak, japońscy chłopcy wywieszają na drzwiach lub w ogrodzie kolorowe karpie, wycięte z papieru. Ryba ta ma znaczenie symboliczne, oznacza determinację i siłę. Czerwony karp symbolizuje mamę, czarny – tatę, a niebieski – syna. Japońskie dziewczynki przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.

W Turcji dzieci obchodzą swoje święto 23 kwietnia i w tym dniu dzieci ubrane w stroje narodowe tańczą, śpiewają i puszczają latawce.

W Argentynie święto dzieci obchodzi się w drugą niedzielę sierpnia, w Australii w czwartą środę października a na Węgrzech – w ostatnią niedzielę maja. W krajach komunistycznych Dzień Dziecka był szczególnie świętowany, w NRD było to święto hucznie obchodzone podczas gdy w ówczesnych Niemczech Zachodnich (RFN) było prawie nieznane. Dopiero po upadku komunizmu i połączeniu Niemiec w 1990 roku Dzień Dziecka stał się oficjalnym świętem na terenie całego kraju i jest obchodzone 1 czerwca oraz 20 września.

Dzień Dziecka obchodzi też ONZ, 20 listopada, w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji Praw Dziecka w 1989 roku. Polska była inicjatorem opracowania dokumentu z 1989 roku, zaproponowała uchwalenie konwencji, złożyła jej projekt oraz aktywnie uczestniczyła w jego opracowaniu. Konwencja po podpisaniu przez 20 państw, weszła w życie w 1990 roku.

 

 

 

Kochane Przedszkolaki, z okazji Waszego święta życzymy Wam, aby codziennie spotykało Was coś miłego i dobrego, uśmiechu od ucha do ucha od rana do wieczora, nieustannego odkrywania piękna i wspaniałości świata, rozwijania swoich licznych talentów oraz radosnego, twórczego i bezpiecznego pobytu w naszym przedszkolu życzy Personel Przedszkola.